Aktívny transport (AT) do/zo školy môže byť dôležitým zdrojom pohybovej aktivity školákov (Villa-Gonzalez et al. 2018; Faulkner et al. 2009) prispievajúcim k plneniu odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie pre pohybovú aktivitu detí a adolescentov (WHO 2020). AT zahŕňa všetky formy presunu do a zo školy pešo, bicyklom, na korčuliach, skejtborde, alebo kolobežke.
Benefity:
- ráno pôsobí ako aktivačný prvok
- prispieva k socializácii žiakov
- podporuje rozvoj dopravnej a pohybovej gramotnosti
- rozvíja zručnosti a pohybové kompetencie (jazda na bicykli, kolobežke, korčuliach)
- prispieva k zdravšiemu životnému prostrediu
Výzvy:
- vytvoriť funkčnú spoluprácu s obcou, mestom
- eliminovať bariéry a bezpečnostné riziká, ktoré bránia rozvoju AT
Čo robí aktívna škola
- Školský poriadok umožňuje aktívne dochádzať žiakom do a zo školy.
- Žiaci si môžu bezpečne odkladať bicykle a kolobežky v exteriéri s možnosťou uzamykania.
- Škola umožňuje uzamykateľné odkladanie kolobežiek, skejtbordov, inline korčúľ a ochranných pomôcok (prilba a chrániče) v interiéri.
- Škola má vypracovaný motivačný program pre žiakov, ktorý ich má nabádať k využívaniu aktívneho transportu do a zo školy.
- Škola robí štatistiku aktívneho transportu žiakov a učiteľov.
- Škola robí aspoň raz ročne kampaň “Na bicykli do školy” alebo podobnú motivačnú kampaň.
- Škola robí vzdelávanie žiakov ohľadne bezpečnosti cestnej premávky nad rámec povinného vzdelávania.
- Škola má vypracovaný plán bezpečných chodníkov a ciest v okolí školy.
Odporúčania
- Okrem formálnej podpory, podporovať riaditeľov škôl v zapojení sa do projektu AŠ aj vyčlenením finančných prostriedkov na realizáciu navrhovaných zmien v jednotlivých oblastiach AT.
- Vytvoriť na základe konzultácií s odborníkmi akčný plán pre bezpečný AT v okolí školy prostredníctvom konkrétnych zmien prostredia.
- Zapojiť do projektu Aktívna škola čo najviac škôl a postupne implementovať systém manažmentu kvality pohybu na školách.
- Na základe výsledkov školy v jednotlivých oblastiach časti AT koordinovať či podporovať koordinátora(ku) v tvorbe a implementovaní zmien.
- Zapojiť do podpory AT zriaďovateľa, rodičov a žiakov.
- Implementovať koncept Aktívnej školy na škole
- Vytvoriť na škole pozíciu koordinátora pre AŠ
- Analyzovať výsledky v jednotlivých oblastiach AT a navrhnúť akčný plán zmien na základe odporúčaní a konzultácií so zodpovedným regionálnym pracovníkom MŠVVaŠ SR, napr. prostredníctvom na vedeckej evidencii založenej behaviorálnej intervencie (programu) podpory AT na škole, podporou odkladania kolobežiek, skejtbordov, inline korčúľ a ochranných pomôcok (prilba a chrániče) v interiéri školy atď.
- Aktívne sa zapájať do aktivít zameraných na podporu AT žiakov a pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy.
Okrem formálnej podpory, poskytnúť podporu zriaďovateľovi, riaditeľovi(ke) či zodpovednej osobe(ám) v snahe zvýšiť AT ich detí a ďalších žiakov vlastnými návrhmi alebo zapojením sa do aktivít navrhovaných školou.
-
Participovať na tvorbe akčného plánu v oblasti podpory AT.
Riešenia
DO ŠKOLY NA BICYKLI
Kampaň podporujúca zdravú, bezpečnú a prirodzenú mobilitu žiakov, študentov a pedagógov. Koordinátor kampane je o.z. Cyklokoalícia. Kampaň sa každoročne organizuje na školách v oktobri. Viac informácií nájdete na stránke projektu
EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY
Kampaň je ideálnou príležitosťou pre samosprávy, inštitúcie, organizácie, školy a pod. otestovať nové formy čistej mobility, zhodnotiť súčasné dopravné návyky a výzvy a pokročiť smerom k udržateľnejšej mobilite.
Cieľom kampane je zvyšovanie povedomia o udržateľnej mestskej mobilite. Podporuje zmenu správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a iných čistých, inteligentných dopravných riešení. Na Slovensku koordinuje program kampane na národnej úrovni Slovenská agentúra životného prostredia.